Cesta: Hlavní strana / Oddělení > ORL > Co to znamená?
ORL
Co to znamená ?
Otitida
Jedná se o akutní zánět středního ucha. Může být hnisavý a nehnisavý dle mikroorganismu, který zánět způsobuje (většinou začíná jako virová infekce, na kterou může nasednout bakteriální superinfekce). Patří mezi nejčastější onemocnění dětského věku. Má rychlý začátek a velmi často se vyskytuje u kojenců a batolat v souvislosti s rýmou. V léčbě je třeba důsledně dbát na režimová opatření - nosní kapky (Nasivin/Otrivin), smrkat/odsávat, spát s podloženou hlavou, léky na bolest (Nurofen), krýt uši před vodou, kapat borovou vodu nebo peroxid, ATB jsou vyhraněna pro bakteriální/hnisavé záněty - dle lokálního nálezu v uchu/uších.
Deviace septa
Vybočení nosní přepážky. Vybočená nosní přepážka může být u řady pacientů už od narození, v menšině případů dojde k vybočení v důsledku poranění nosu. To způsobuje například zhoršení nosní průchodnosti, opakované rýmy, bolesti hlavy, krvácení z nosu a další projevy. Léčba se provádí chirurgicky odstraněním přebývající nosní přepážky.
Epistaxe (krvácení z nosu)
Má celé spektrum příčin - nejčastěji u starších lidí v souvislosti s vyšším krevním tlakem a užíváním léků na ředění krve, dále při traumatických poraněních nosu, často v souvislosti s manuálním škrábáním v nose, často u dětí v rámci hormonální dysbalance, často u všech věkových skupin v důsledku krvácení z drobných vinutých céviček v přední části nosní přepážky. Většina krvácení je lehčích a spontánně ustává do 15 minut a není bezprostředně nutné vyhledat pohotovost. Pokud krvácení neustává do 15 minut a je prudší, je třeba vyhledat akutní ošetření. V rámci první pomoci se pacient předkloní, stiskne si kořen nosu, zaledujeme zátylek a vyčkáme 10-15 minut.
Ošetření v nemocnici se děje několika možnostmi - od elektrokoagulace viditelné krvácející tepénky, přes zavedení přední mastné tamponády, která se ponechává 48 hodin, u silných krvácení je někdy nutno zavést zadní balónkovou tamponádu, většinou za hospitalizace, naopak u již nekrvácejích pacientů si často vystačíme jen s chemokoagulací (poleptáním) místa krvácení nebo zavedením gelasponu napuštěného nosními anemizačními kapkami.
Nosní polypy
Jsou slizniční duplikatury (výchlipky), většinou jako vyústění dlouhodobého chronického zánětu nosní sliznice. Způsobují zhoršenou nosní průchodnost, častější rýmy a bolesti hlavy. U lehkých forem nosní polypózy si většinou vystačíme s dlouhodobým užíváním nosních kortikoidů ve spreji, u těžších forem se přistupuje k operaci, která spočívá ve snesení polypů a většinou se současným "vyčištěním" dutin. Zákroku vždy předchází zobrazení dutin vyšetřením CT.
Obličejový otok
Má opět mnoho příčin, od štípnutí hmyzem (nejčastěji v létě), po alergický zánět (časté potravinové alergie), přes zkažený chrup, idiopatické otoky (bez zjevné příčiny) a mnoho jiných dalších příčin. Nejčastěji postiženými místy jsou rty, jazyk, měkké patro, struktury hrtanu, okolí očí aj. Většinou otok není výrazný a spontánně ustupuje. Pokud se naopak zvětšuje, je třeba vyhledat lékaře a standardně se podávají kortikoidy nitrožilně s krátkou observací (řádově cca 1-2 hodiny). Nebezpečný je hlavně otok, který postihuje dýchací cesty, kdy se pacientovi hůře dýchá a polyká, pak je třeba vyhledat pohotovost neodkladně.
Peritonsilární absces
Jedná se o 1 z nejčastějších komplikaci angíny, kdy zánět přestoupí na okolní tkáň - do peritonsilárního prostoru. Klinicky dochází k výraznému zhoršení polykání, omezenému příjmu stravy, bolestivému otevírání úst, huhňání, ojediněle i dechovým obtížím. Standardně se stav řeší 2 postupy: 1. konzervativní postup - po lokálním umrtvení naříznutí peritonsilárního prostoru s vypuštěním hnisu a následnými denními kontrolami, užíváním ATB, ev. i za hospitalizace. 2. operační řešení spočívající v odstranění krční mandle s cca 5-denní hospitalizací a následnou 14-denní rekonvalescencí. Samozřejmě záleží na rozsahu nálezu, osobních preferencích pacienta a dalších faktorech.
Tinnitus
Jedná se o zvukový fenomén různého charakteru (hučení, šumění, pískání, zvonění aj.), sám o sobě je příznakem a ne onemocněním a může být vyvolán řadou příčin. Častými příčinami jsou hlasité zvukové podněty (výbuch petardy, stání v 1. řadě na rockovém koncertě u reproduktorů, aj.),
kolísání krevního tlaku, obtíže s krční páteří, ataky drobných i větších ischemií (nedokrvení) v mozku, po ušní onemocnění související se zevním, středním či vnitřním uchem. Pokud tento zvukový fenomén sám neodezní do 48 hodin, je vhodné vyhledat ORL ambulanci, aby bylo možné ev. tento akutní stav včas řešit. Protože pokud obtíže trvají řádově měsíce a déle, je možnost ovlivnění po medicínské stránce mizivá.
Akutní tonsillitida (angína)
Onemocnění nejčastěji bakteriálního původu. Původcem bývá většinou streptokok. Dochází k prudkému nástupu bolesti v krku se zhoršeným polykáním, většinou zvýšenou teplotou, únavou, malátností aj. Klinicky bývají mandle zarudlé, často s povláčky. Čepy jsou známkou již chronického zánětu. Léčba spočívá většinou v podávání ATB (u bakteriálních zánětů), klidovému režimu, zvýšeném příjmu tekutin, kloktání šalvěje/heřmánku, Ibalgin/Paralen. V případě chronického zánětu s častými opakujícími se záněty se přistupuje k odstranění krčních mandlí.