Cesta: Hlavní strana / Oddělení > Dětské oddělení > Novorozenecké oddělení
Dětské oddělení
Na našem oddělení jsou ošetřováni donošení i lehce nezralí novorozenci narození v naší porodnici. Umožňujeme i překlad již zaléčených novorozenců z jednotek intenzivní péče.
V maximální možné míře podporujeme systém rooming-in (trvalá přítomnost dítěte u matky na pokoji). Samozřejmostí je i možnost doprovázet miminko na všechna vyšetření. Snažíme se co nejvíce omezit separaci dětí od matek nejen po přirozeném porodu, ale i po porodu císařským řezem.
V naší péči se snažíme o individuální přístup a respekt k potřebám jednotlivých dětí a jejich maminek. Velice nám záleží na podpoře kojení. Proto je každý všední den na oddělení k dispozici laktační poradkyně a zároveň velká část ošetřujících sester je certifikovanými laktačními poradkyněmi. Naše oddělení je od roku 2009 nositelem titulu UNICEF Baby Friendly Hospital.
Pro případ komplikací, kdy miminko po porodu vyžaduje zvýšené sledování či péči, máme k dispozici několik intenzivních novorozeneckých lůžek včetně moderních inkubátorů na novorozeneckém observačním boxe. I v těchto případech je zajištěn neomezený přístup rodičů k jejich dítěti a je snaha o jejich aktivní zapojení do péče.
Péče na porodním sále
Bonding Standardně je dítě položeno na břicho/hrudník matky bezprostředně po porodu ještě s tepající pupeční šňůrou. Je jemně osušeno a přikryto nahřátou dekou. Takto pokračuje bonding i po přerušení pupečníku. Matka zůstává na porodním pokoji 2 hodiny po porodu a bonding může probíhat po celou tuto dobu. Tento časný kontakt matky s dítětem považujeme za důležitý a plně ho podporujeme nejen u přirozených porodů ale i v případě porodu císařským řezem.
Odložený podvaz pupečníku U všech přirozených porodů i u císařských řezů provádíme tzv. odložený podvaz pupečníku, tj. jeho přerušení minutu až několik minut po porodu. To odpovídá době, kdy pupečník dotepává. Z výzkumů vyplývá, že děti s oddáleným podvazem pupečníku mají hladší průběh poporodní adaptace a nižší výskyt chudokrevnosti v kojeneckém věku. U přirozeného porodu může pupečník přestřihnout otec dítěte.
První ošetření a vyšetření novorozence Naší prioritou je nerušený kontakt matky a dítěte. Proto první zhodnocení stavu a průběhu adaptace dítěte probíhá během bondingu. Základní ošetření (dosušení, nasazení identifikačních náramků a plenky, vážení) provádíme až s odkladem. K vážení využíváme váhu integrovanou ve výhřevném lůžku, na kterém je miminko ošetřováno a vše probíhá přímo na porodním pokoji v bezprostřední blízkosti rodičů. Lékařské vyšetření pediatrem probíhá u nekomplikovaných porodů až po přesunu dítěte na poporodní oddělení.
Péče na poporodním oddělení
Kredeizace (aplikace antiseptických očních kapek) Provádíme ji při příjmu dítěte na poporodní oddělení. Jedná se o prevenci infekčního zánětu spojivek.
Kanavit (vitamin K) Standardně aplikujeme podle doporučení odborné společnosti 0,1 ml injekčně jako prevenci krvácivé choroby novorozenců. Na přání rodičů je možno vitamín K podat ve formě kapek do úst, v tom případě je ale k dosažení podobné účinnosti místo jedné injekce doporučováno celkem 12 dávek v průběhu prvních 12 týdnů života.
Koupání První koupání miminka probíhá obvykle mezi 12.-24. hodinou po narození, a to přímo na pokoji za účasti matky ev. obou rodičů. Podle současných poznatků není vhodné novorozence koupat ihned po porodu, pro jeho citlivou kůži je prospěšné koupel odložit.
Lékařské vizity Vizity dětským lékařem probíhají v dopoledních hodinách na pokoji v přítomnosti matky či obou rodičů, stejně tak veškerá vyšetření a odběry biologického materiálu běžně probíhají v přítomnosti rodičů.
Screeningová vyšetření zajišťujeme všechna plošná screeningová vyšetření: vyšetření očí k vyloučení vrozeného šedého zákalu (katarakty), vyšetření sluchu (otoakustické emise), laboratorní novorozenecký screening (tzv. odběr krve z patičky), klinické vyšetření kyčlí. Navíc nabízíme i screeningové ultrazvukové vyšetření ledvin k vyloučení vrozených anomálií.
Kojení Podporujeme co nejintenzivnější kontakt maminek s dětmi a přikládání k prsu podle jejich potřeby, ne podle nějakého časového plánu. Dodržujeme moderní zásady podpory kojení (např. tzv. 10 kroků k úspěšnému kojení – WHO, UNICEF), jsme nositeli titulu UNICEF Baby Friendly Hospital. Ve všední dny je maminkám na oddělení k dispozici laktační poradkyně. Současně i velká část ošetřujících dětských sester je certifikovanými laktačními poradkyněmi.
Nadstandardní pokoje Všechny pokoje na oddělení jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením a televizí. Kterýkoli z pokojů je možné využít jako nadstandardní pokoj, kdy druhé lůžko zůstane neobsazeno nebo je využito pro partnera či jinou blízkou osobu. Doprovod může být ubytován na oddělení po celou dobu hospitalizace, není-li nedostatek lůžek pro rodičky.
Návštěvy na oddělení Návštěvy jsou možné v době od 13:00 do 20:00 (neplatí pro ubytovaný doprovod). Kontakt rodičů s novorozencem ošetřovaném na novorozeneckém boxe je po domluvě a s přihlédnutím k provozu oddělení bez omezení.
Propuštění do domácí péče Standardní délka hospitalizace novorozence po porodu je min. 72 hodin, tj. 3 celé dny (doporučení odborné neonatologické společnosti). Dřívější propuštění na přání matky je možné, ale zejména odchod před 48. hodinou nepovažujeme za vhodný. Hospitalizace může být v některých případech prodloužená. Nejčastěji to bývá z důvodu novorozenecké žloutenky, při potížích s kojením nebo v případě lehce nezralých dětí či dětí s nízkou porodní hmotností.
Laktační poradenství po propuštění z porodnice
Nabízíme ambulantní laktační poradenství, případně i telefonické konzultace ohledně kojení. Využití ambulantní poradny doporučujeme všem maminkám, které mají jakoukoli nejistotu či přímo problém s kojením a dále všem, které i několik dní po porodu musí dokrmovat své dítě umělou mléčnou formulí nebo odstříkaným mateřským mlékem.
Ambulantní laktační poradna
Při návštěvě poradny se Vám bude věnovat naše laktační poradkyně, která pracuje na poporodním oddělení. Budete mít dostatek času probrat všechno, co vás zajímá, můžete se ptát na otázky, které Vás při pobytu v porodnici nenapadly. Samozřejmě bude čas na pozorování kojení, při kterém se společně pokusíte odhalit příčinu potíží, pokud nějaké máte. Následně se možná pokusíte o úpravu polohy a způsobu přisátí, nebo si vyzkoušíte jiné možné polohy při kojení.
Provozní doba: denně od 8:00 do 14:00 po předchozím telefonickém objednání na čísle 607 097 176 (volat během provozní doby).
Umístění: 4. patro budovy D2 (vstup hlavním vchodem kolem recepce).
Služba je hrazená ze zdravotního pojištění (dvě konzultace během prvních 4 týdnů po porodu, další návštěvy při vlastní úhradě).
Domácí laktační poradenství
Naše nemocnice v rámci domácí péče Andělka nabízí i možnost návštěvy laktační poradkyně u Vás doma.
Náplň konzultace je podobná jako při návštěvě ambulantní poradny. Termín a čas návštěvy si domluvíte telefonicky.
Služba není hrazena ze zdravotního pojištění.
Cena: 500kč/započatá hodina + 8kč/km za dopravu.
Kontakt: Radka Mlynářová, tel.:606590522
Telefonické a písemné konzultace
Přestože se problémy s kojením nejlépe řeší při osobní schůzce, nabízíme i možnost telefonické či písemné konzultace, zejména pro radu v akutních situacích. Laktační poradkyně vám může poskytnout užitečnou radu i na dálku a zároveň se můžete domluvit i na osobní schůzce.
607 097 176 laktační poradenství ve všední dny v době 8:00 - 14:00
318 641 869 kontakt na Novorozenecké oddělení pro neodkladné dotazy mimo výše uvedený čas
Jitka.vrsecka@onp.cz kontakt pro Vaše dotazy ohledně kojení i informace ohledně laktačního poradenství