Pozor: tento článek již nemusí být aktuální. Poslední aktualizace: 15. 10. 2015 00:00
15.10.2015 Klub ILCO Příbram oslavil Světový den stomiků
Vydáno: 15. 10. 2015 00:00Světový den stomiků si včera odpoledne připomněli při svém setkání v přednáškovém sále Oblastní nemocnice Příbram členové klubu ILCO Příbram. O zkušenosti se s nimi přijela podělit také ing. Marie Ředinová, předsedkyně českého ILCO, dobrovolného sdružení stomiků České republiky. A o svém životě otevřeně mluvil zřejmě nejznámější český stomik – mim, herec a režisér Boris Hybner.
Oblastní nemocnice Příbram činnost pacientského klubu ILCO podporuje, poskytuje mu ve svém areálu kancelář i prostory k setkáváním. „Staré židovské přísloví říká: nabídni člověku smrt a spokojí se s těžkou nemocí,“ připomněl na začátku setkání ředitel nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada, když oceňoval, že život se stomií, neboli vývodem ze střeva či močového měchýře, opravdu není lehký. Přesto se s tímto handicapem pacienti i díky podpoře ostatních členů klubu ILCO Příbram dokážou vyrovnat a žít plnohodnotným životem.
Světový den stomiků je pro pacienty s vývody důležitou akcí, protože obrací pozornost veřejnosti k tomuto stále ještě dost tabuizovanému tématu. „S nově zavedenou stomií je těžké se smířit. Nejhorší je pocit, když vyjdete poprvé z nemocnice ven – jste nejistí a bojíte se, co tomu bude říkat okolí, jak vůbec budete dál žít,“ říká předsedkyně klubu ILCO Příbram paní Jitka Skálová. Klub nyní sdružuje kolem 50 členů: stomiků a jejich rodinných příslušníků. Na včerejším setkání v nemocnici do Klubu vstoupilo pět nových členů. „Člověk po operaci, která skončila stomií, sedí doma a trápí se kvůli svému handicapu. My pořádáme pro naše členy rekondiční pobyty, scházíme se, bavíme se, prostě díky klubu zjistíme, že můžeme žit dostatečně kvalitní život,“ dodává Jitka Skálová.
Paní Skálová také na začátku setkání poděkovala jménem klubu příbramské firmě Dirtecho, která klubu vytvořila věnovala vlastní logo, takže i příbramští teď budou mít, jako řada jejich kolegů-klubů v jiných regionech, svou vlastní značku.
V Oblastní nemocnici Příbram lékaři zavedou každý rok zhruba 20ti až 30ti pacientům stomii, ať už dočasnou, nebo trvalou. „Devadesát procent trvalých stomií vytvoříme pacientům při operační léčbě zhoubných nádorů střeva. Tento nádor, pokud se najde včas, je relativně dobře léčitelný, život pacientů se povede zachránit a s případnou stomií mohou prožít ještě mnoho let života,“ uvádí primář chirurgického oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Jiří Svoboda. Menší počet stomií chirurgové zavedou například kvůli těžkým poruchám odchodu stolice, neurologickým poruchám, nebo kvůli pokročilým nádorům prostaty.
O pacienty s vývody pečuje v příbramské nemocnici Stomická poradna, kterou vede vrchní sestra chirurgického oddělení Bc. Jaroslava Novotná. Je určena pro hospitalizované i ambulantní pacienty a v budoucnosti by Oblastní nemocnice Příbram chtěla zavést i specializovanou domácí péči pro lidi se stomiemi.
Jitka Kalousková
Referent PR
Oblastní nemocnice Příbram
jitka.kalouskova@onp.cz
Tel.: 318 641 127
Další články:
DŮLEŽITÉ kontakty
Infocentrum
318 641 111
NONSTOP
DOSPĚLÍ - POHOTOVOST
318 641 700
PO-PÁ 17:00 - 21:00
SO, NE, svátky 8:00 - 20:00
DĚTI - POHOTOVOST
318 641 050
PO-PÁ 17:00 - 22:00
SO-NE 8:00 - 20:00
ZUBNÍ POHOTOVOST
318 654 705
SO, NE svátky 8:00 - 14:00